30.03.08

Aktuality ze světa BPM (13. týden)

V prosinci loňského roku vydalo konsorcium OMG 1. verzi standardu SBVR (Semantics of Business Vocabulary and Business Rules). K čemu slouží, jak může ovlivnit další vývoj v oblasti pravidel podnikání a jak přispívá ke sblížení světa podnikání a IT se dozvíme v článcích Ronalda Rosse a Marka Linehana. Dále nám Jim Sinur vysvětlí, jaký je rozdíl mezi BPM a workflow. Nakonec se ještě od Paula Harmona poučíme, jak jednoduše vydefinovat vzorový projekt BPM.

Ronald G. Ross: Co je to sémantika
Sémiotika je nauka o symbolech (či věda o znakových systémech), sémantika je schopnost člověka rozumět, co symboly znamenají. Nový standard SBVR dokazuje, že se přibližuje doba, kdy i stroje budou schopny symbolům porozumět. Jsou 2 jednoduché testy, kterými můžeme ověřit, zda SVBR vyhovuje. Je stroj schopen rozhodnout o tom, zda příslušný pojem spadá či nespadá do určité kategorie? Příklad - patří pojem jablko do třídy ovoce? Druhý test - může stroj určit, zda dva pojmy vyjadřují totéž? Nejde zde o jednoduchá synonyma, jde o shodný sémant v příslušném kontextu. Příklad - znamená v daném kontextu zákazník a klient totéž? S obdobnými problémy bojuje již řadu let sémantický web. Jenže u pravidel jde o nutnou výslednou exaktní přenost. Pro uživatele z řady analytiků a vývojářů mohou při využití SBVR zůstat složité způsoby, jak toho dosáhnout, zůstat ukryta - stačí využít již definované prostředky pro formulaci faktů. Vznikem slovníku se (v angličtině - poznámka editora) otevřela cesta k jednoduché práci s pravidly podnikání v přirozeném jazyce.
zdroj

Mark H. Linehan: Přínosy business slovníku
Slovník definuje pojmy a jejich vazby na fakta v základních multibranžových dimenzích, jako je datum a čas, množství, jednotky měření, umístění ap. To umožňuje:

  • sjednotit denně používané pojmy uvnitř firem
  • snížit náklady na tvorbu pravidel
  • zlepšit interoperabilitu mezi různými nástroji využívajícími pravidla
Sjednocené pojmy také výrazně zvýší jednoznačnost při business modelování a usnadní tak jejich technickou implementaci.
více

Jim Sinur: BPMS a workflow
Jedním z rozdílů mezi BPMS a workflow je pružnost či agilita, schopnost rychle vymyslet a realizovat potřebné změny. Čím je způsobena? Především BPMS má prostředky k rychlému vyhledání znovupoužitelných částí procesů a příslušných technologických či byznys služeb. Za druhé - BPMS jsou schopny do procesů implementovat pravidla podnikání a učinit tak procesy dynamickými. Přitom jsou tato pravidla spravována centralizovaně a provázaně. Za třetí - procesní toky může být v BPMS skládán dynamicky z jednotlivých částí v závislosti na znalostech a potřebách příslušného pracovníka nebo heuristickém řízení.
více

Paul Harmon: Demonstrace potenciálu BPM
Pokud je naše procesní řízení ve 2. fázi modelu zralosti CMM (viz Zralost architektury podnikání), potřebujeme především firmě názorně ukázat, co vlastně BPM je a jak funguje. K tomu se velmi hodí pilotní projekt na vhodném procesu. U toho procesu můžeme zvyšovat buď jeho výkonnost (stanovit např. cíle - zkrátit průběžnou dobu o 50%, snížit počet přepracování o 80%), nebo můžeme zlepšovat jeho možnosti. Zde už se konkrétní cíle formulují hůře (např. připravit proces tak, aby od dubna mohla být spuštěna druhá linka). U všech zlepšení jde o přesné a názorné vydefinování rozdílu mezi současným a cílovým stavem:

Kliknutím zvětšíte obrázek.
Musíme tedy předem vydefinovat tyto informace:
  • Dnes vypadá proces takto, cílový stav má vypadat takto....
  • Dnes má proces výkonnost A, po změně bude mít výkonnost B.
  • Náklady spojené se změnou budou činit C.
  • Rizika spojená se změnou jsou tyto...
  • ROI projektu je X.

zdroj: Business Process Trends Advisor, 2009, vol. 1, number 2




1 Comment:

Anonymní said...

SBVR mají opravdu zásadní vadu - nejsou česky.

Novinky z BPM portálů

ISSN 1802-5676  | Copyright © 2003-2007 BPS Business Process Services