18.02.08

Aktuality ze světa BPM (7. týden)

Tento týden budou ve středu naší pozornosti pravidla podnikání. Současné podnikatelské prostředí je podle R. T. Burltona natolik dynamické a přitom vzájemně propojené, že je třeba zvládnout současně dvě cesty k přežití - stále snižovat operační náklady a současně zkracovat cyklus vývoje nových produktů a služeb. Dynamiku procesům dodávají pravidla podnikání. A jak upozorňuje J. Vanthienen, je třeba při jejich vytváření respektovat celou řadu zásad. R. G. Ross dotahuje úvahy o pravidlech do praxe - pravidla nakonec vedou k oživení původních IS, které po rozložení na komponenty a řízené pravidly mohou dále obstát, aniž je nutné riskovat nový vývoj.



Roger T. Burlton: Výzvy pro procesní řízení
Současné podnikatelské prostředí předkládá BPM řadu výzev, se kterými se musí umět vypořádat: zkracování podnikatelských cyklů, komodizace produktů a služeb, nákladové tlaky, služby založené na znalostech, globalizace a konsolidace hodnotových řetězců. Obrázek ukazuje jednoduchý model výkonnosti, kdy úlohou manažerů je zvětšit vyznačenou plochu mezi křivkami:
Klikněte pro zvětšení.
První metoda je jednoduchá - redukovat operativní náklady na současné procesy. Druhá cesta vede přes zrychlení vývojového cyklu, což prakticky vyžaduje vytvořit frontu vyvíjených produktů a služeb a uvolňovat je na trh podle aktuální situace. Obě cesty ke zvýšení výkonnosti vyžadují velmi pružnou procesní infrastrukturu - a to je úlohou BPM.
zdroj: BRCommunity

Jan Vanthienen: Jak vytvářet pravidla podnikání
Prvním krokem je návrh pravidel. Zde je třeba se zejména vyhnout víceznačnosti, i s ohledem na možnost budoucí automatizace pravidel. Dalším krokem je modelování pravidel, především jejich vzájemných vazeb a ovlivňování. Třetím krokem je harmonizace pravidel navzájem. Přitom je třeba se zaměřit na možné neúplnosti jejich podmínek nebo závěrů, redundance nebo kontradikce. Navržená pravidla je nutné validovat. Dalším krokem je komunikace pravidel - ta začíná výběrem vhodného způsobu prezentace příslušného pravidla podle jeho příjemců. Velmi vážnou záležitostí je zvládnutí jazykových mutací příslušného pravidla v nadnárodních společnostech. Je vhodné provést i analýzu dopadu nastavení pravidla, protože často mohou v praxi nastat různé síťové nebo multiplikační efekty a je nutné ošetřit kritické kombinace. Každé testování by mělo probíhat na přesně vymezených modelových příkladech a nikdy by nemělo být ponecháno na náhodném ověřování. V celém životním cyklu pravidel je nejdůležitější zvládnout poslední fázi - využívání pravidla v praxi, kontrola jeho dodržování a hodnocení jeho dopadu včetně sběru podnětů k jeho zlepšování či změně.
zdroj: BRCommunity

Ronald G. Ross: Strategie Fénixe
Bájný egptský pták Fénix se znovu rodil ze svého popela. Stejně tak se mohou obrodit prastaré aplikace, které nám dnes komplikují život a stát se novým stavebním kamenem moderní infrastruktury. Tyto aplikace musí splnit řadu nových požadavků - podporovat nové komunikační a distribuční kanály, minimalizovat náklady na jednoduché změny, být schopny rychle reagovat na změnu podnikatelského prostředí a přitom zajistit stabilitu platforem a kódu. Řada ze "starých" aplikací patří mezi kritické a proto je třeba jakoukoliv změnu provádět s požadavkem minimalizace rizik. Základním přístupem je využití EDM (enterprise decision management), který zachycuje a reprezentuje inteligenci procesního rozhodování. Tím se stává nedílnou součástí BPM. Na stranu druhou tu máme nutnost rozložit monolit původních aplikací na služby či komponenty, která reprezentují základní logické části IS, u kterých není předpoklad častých změn uvnitř. To dohromady s procesním enginem vytváří velmi dynamické a přitom vnitřně stabilní prostředí.
zdroj: BRCommunity

2 Comments:

Anonymní said...

Schéma výkonnosti, tak jak je na obrázku, ukazuje velmi srozumitelně to, o čem se dnes a denně ve firmě bavíme. Velmi chytře namalováno!

Anonymní said...

Naše zkušenost s testováním pravidel je bolestná. Vytvořit scénáře, které pokryjí zejména možné kombinace, je výrazně pracnější než sestavit pravidla.

Novinky z BPM portálů

ISSN 1802-5676  | Copyright © 2003-2007 BPS Business Process Services